Workshop program

Dec. 4, 2016, 8:45 a.m. Workshop program



08:45h Opening: Presentation of the workshop, Hugo Jair Escalante (INAOE, Mexico) & Jun Wan (CAS, China)

09:00h Invited Speaker I: Towards machine interpretation of the real world. Alberto del Bimbo. (University of Florence, Italy) [slides]

Session chair: Hugo Jair Escalante

09:45h Session I: Challenge results presentation and award ceremony, Hugo Jair Escalante (INAOE, Mexico) & Jun Wan (CAS, China)

  • ChaLearn Joint Contest on Multimedia Challenges Beyond Visual Analysis: An overview,  Hugo Jair Escalante, Víctor Ponce, Jun Wan., Michael Riegler, Albert Clapes, Sergio Escalera, Isabelle. Guyon, Xavier Baro, Paal Halvorsen, Henning Muller, and Martha Larson [slides]

Session chair: Hugo Jair Escalante

10:00h Coffee Break

10:30h Session II: Winners First Impressions Challenge (Challenge Track 1)

  • First impressions.

    • 1st: Multimodal Fusion of Audio, Scene, and Face Features for First Impression Estimation. Furkan Gürpınar, Heysem Kaya, Ali Salah  [slides]

    • 4th Automatic Personality Prediction from Audiovisual Data using Random Forest Regression. Berkay Aydın, Ahmet Alp kindiroglu, Lale Akarun [slides]

Session chair: Hugo Jair Escalante

11:10h Session III: Winners Isolated Gesture Recognition Challenge (Challenge Track 2)

  • 1st: Large-scale Gesture Recognition with a Fusion of RGB-D Data Based on C3D Model . Yunan Li, Qiguang Miao, Kuan Tian, Yingying Fan, Xin Xu, Rui Li, Jianfeng Song [slides]

  • 2nd: Large-scale Isolated Gesture Recognition Using Convolutional Neural Networks. Pichao Wang, Wanqing Li, Song Liu, Zhimin Gao, Chang Tang, Philip Ogunbona, [slides]

  • 3rd: Large-scale Isolated Gesture Recognition using Pyramidal 3D Convolutional Networks. Guangming Zhu, Liang Zhang, Lin Mei, Jie Shao, Juan Song, Peiyi Shen [slides]

Session chair: Jun Wan

12:10h Lunch break (on your own)

13:30h Invited Speaker II: Multimodal Deep Learning. Fabio A. González O. (National University of Colombia, Colombia) [slides]

Session chair: Hugo Jair Escalante

14:15h Session IV: Affective computing session

  • Predicting and visualizing psychological attributions with a deep neural network. Mariam Zabihi, Edward Grant, Stephan Sahm, Marcel Van Gerven

  • Fusion of Classifier Predictions for Audio-Visual Emotion Recognition. Fatemeh Noroozi, Marina Marjanovic, Angelina Njegus, Sergio Escalera, Gholamreza Anbarjafari [slides]


Session chair: Jun Wan

15:00h Coffee Break

15:30h Invited Speaker III: Bayesian Classification: Applications in Computer Vision. L. Enrique Sucar (National Institute of Astrophysics, Optics and Electronics, Mexico) [slides]

Session chair: Hugo Jair Escalante

16:15h Session V: Winners Continuous Gesture Recognition Challenge (Challenge Track 3)

    • 1st: Two Streams Recurrent Neural Networks for Large-Scale Continuous Gesture Recognition.  Xiujuan Chai, Zhipeng Liu, Fang Yin, Zhuang Liu, Xilin Chen 

    • 2nd: Using Convolutional 3D Neural Networks for User-Independent Continuous Gesture Recognition. Necati Camgoz, Simon Hadfield, Oscar Koller, Richard Bowden 

    • 3rd: Large-scale Continuous Gesture Recognition Using Convolutional Neural Networks. Pichao Wang, Wanqing Li, Song Liu, Yuyao Zhang, Zhimin Gao, Philip Ogunbona [slides]

Session chair: Jun Wan

17:15h Closing: Closing ceremony & announcements, Hugo Jair Escalante (INAOE, Mexico) & Jun Wan (CAS, China)


There are no news registered in